Personel servisleri şehirlerarası kısıtlamadan muaf

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs seferleri bugün itibari ile durduruldu ancak fabrika çalışanlarını taşıyan servis araçları, şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muaf olduğunu servis araçlarının şehirlerarası yolcu taşıyabileceğini İçişleri Bakanlığı son dakika bilgisi ile açıkladı.

kamu kurum ve kuruluşları personel servis taşımacılığı hizmet yönetmeliği
kamu kurum ve kuruluşları personel servis taşımacılığı hizmet yönetmeliği

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı: Fabrika çalışanlarını taşıyan servis araçları, çalışanların ikamet ettikleri yerden başka şehre yolcu taşımaları şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muaftır. (Örneğin, Gebze’de olan bir fabrikanın servislerinin çalışanları İstanbul’dan Gebze’ye ve Gebze’den İstanbul’a taşımaları) İşçi ve çalışanl servislerinde de genelgede belirtildiği üzere sosyal mesafe kuralı ve en fazla yüzde 50 doluluk oranı kuralına uyması zorunludur.

Bazı Şehirlerde şehiriçi yolcu taşımacılığının devamı niteliğinde olan ancak il sınırlarını geçmesi gereken minibüs taşımacılığı seyahat kısıtlamasından muaftır. (Örneğin, Gebze-Harem minibüs hattı gibi) Genelgede belirtilen sosyal mesafe kuralı ve enfazla yüzde 50 doluluk oranı kuralına uyması zorunludur.